Loading...

30 lat Wspólnoty „Nadzieja”

21 Listopad 2021

Lata zadumy, lata wspomnień, to przeszłość, do której ciągle wracamy, a szczególnie, gdy świętujemy jubileusze. Warto pamięcią sięgnąć wstecz i wspomnieć kilka wydarzeń.

Był rok 1991 przy parafii sanktuaryjnej NNMP w Tuchowie dzięki Zgromadzeniu Redemptorystów utworzona została wspólnota o nazwie „Nadzieja”. Jako rodzice dzieci niepełnosprawnych z nadzieją wchodziliśmy w nową rzeczywistość, zapewniającą nam niejednokrotnie zrozpaczonym, głębsze spojrzenie na los, który był dla nas nowym doświadczeniem. Różnie rodzice przeżywali wiadomość o narodzinach niepełnosprawnego dziecka. W grupie łatwiej było dzielić się swymi problemami, szukać pomocy, która wtedy nie była jeszcze tak rozwinięta. W katolickiej wspólnocie dzięki opiece duchownych i psychologa, mogliśmy swój problem widzieć szerzej.

Bardzo istotnym czynnikiem było zaangażowanie się kleryków WSD i wolontariuszy świeckich. Do chwili obecnej to zaangażowanie jest kontynuowane z coraz nowszymi pomysłami, na niwie pomocy osobom niepełnosprawnym. W czasie 30 letniej działalności statystyki ukazują zaangażowanie ponad osiemdziesięciu kleryków i duże grono wolontariuszy.

Ostatnio mieliśmy okazję z racji pielgrzymki do Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej spotkać jednego z pierwszych wolontariuszy – Jana, który przybył tam ze swym rodzinnym zespołem wokalno – muzycznym, by uświetnić modlitwę uwielbienia. Spotkanie po Mszy św. było bardzo radosne. Wiemy, że jesteśmy objęci modlitwą braci kleryków i my też otaczamy ich swą modlitwą, towarzysząc im w drodze do kapłaństwa. Wspólnota zawsze miała swego moderatora – opiekuna duchowego. Obecnie od sześciu lat opiekunem jest o. Adam Kośla. Duchowni przygotowują podopiecznych do sakramentów świętych, służą pomocą duchową rodzicom tych osób. Spotykamy się z życzliwością proboszczów. Obecnie proboszczem parafii jest o. Bogusław Augustowski, któremu wspólnota zawdzięcza wiele dobra.

W 1992 roku po pół rocznej działalności wspólnota została zarejestrowana prawnie jako stowarzyszenie. Mijały kolejne lata, stowarzyszenie rozwijało się, przybywało członków, obecnie stowarzyszenie liczy 41 osób niepełnosprawnych. Tu w Parafii Nawiedzenia NMP pod czułym okiem Matki Bożej Tuchowskiej ciągle wzrastamy w wierze i niesiemy pomoc podopiecznym, bo dla nich są te wszystkie działania. Spotykamy się zwyczajnie i okazjonalnie w Tuchowie i na wyjazdach integracyjnych, tych krótszych i dłuższych związanych z rehabilitacją. Różnorodną pomoc otrzymujemy od instytucji, firm i prywatnych darczyńców. Trzydziestoletnia działalność niesie wiele osiągnięć, ale też planów, których nie możemy jeszcze w pełni zrealizować. Nadal gromadzimy środki na potrzebny Dom „Nadziei”. Dziękujemy Darczyńcom za każdy gest dobroci i prosimy o dalszą pomoc.

Ufamy, że Matka Boża Tuchowska, która przez 30 lat była dla wspólnoty źródłem wielu łask, będzie nadal naszą nadzieją na dalsze lata działalności.

Grażyna Gut

Archiwum

Możesz nas wesprzeć

Dziękujemy Państwu za różnorodną pomoc: modlitwę, pamięć, empatię, wsparcie finansowe bieżącej oraz przyszłościowej działalności stowarzyszenia.

Przelew tradycyjny

  • Bank: PKO BP oddział Tuchów
  • Numer konta: 56 1020 4955 0000 7102 0055 5235
  • Adres: ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów
  • Odbiorca: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja
  • Tytuł: darowizna na cele statutowe fundacji

Prosimy o pomoc w budowie Domu „Nadziei”

  • Bank: BS w Bieczu
  • Numer konta: 66 8627 0001 2023 9004 0849 0001
  • Tytułem: Na budowę ośrodka

Weź udział w naszych zbiórkach

Organizujemy cykliczne zbiórki.

Podaruj nam 1%