Grupa członków stowarzyszenia przebywała na wyjeździe integracyjnym w Zakopanem w ramach programu III edycji otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2013 roku. Zadanie odbywało się p.n. „Barwy jesieni”.
Podopieczni z opiekunami mieli możliwość pobytu w Kompleksie Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym „Marzenie” w miłym otoczeniu, wśród pięknych Tatr. Zajęcia objęte programem miały korzystny wpływ na uczestników, którzy mogli zregenerować swą kondycję i powrócić z miłymi wspomnieniami.
Projekt „Barwy jesieni”
Sprawozdanie
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” w Tuchowie w dniach 4 – 10 listopada 2013 roku realizowało program III edycji w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2013 roku. Stowarzyszeniu została przyznana dotacja w wysokości 35 802 zł ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Projekt p.n. „Barwy jesieni” realizowany był w Kompleksie Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym „Marzenie” w Zakopanem. W projekcie wzięło udział 50 osób. Byli to podopieczni Stowarzyszenia „Nadzieja” z rodzicami i podopieczni ŚDS z Nowodworza - mieszkańcy powiatu grodzkiego z opiekunami. Tytuł zadania pozwalał uczestnikom zwrócić uwagę, że zjawisko przemijania, z którym spotyka się każdy człowiek może mieć wiele pozytywnych barw. Spotkanie odbywało się jesienią, o porze roku raczej smutnej, a jednak odpowiednie spojrzenie na nią, daje człowiekowi wiele radości psychicznej i pozwala na dostrzeżenie świata w wielobarwnych kolorach. W pięknie położonym górskim ośrodku zastaliśmy optymalne warunki pobytu. Urzekała gościnność kierownictwa i personelu ośrodka. Można było podziwiać piękny wystrój wnętrza obiektu, a z okien wspaniałe góry w jesiennej szacie. Założone w projekcie zadania zostały w pełni zrealizowane. Uczestnicy mieli możliwość przeżywania niecodziennych chwil radości, obfitych w wydarzenia i atrakcje. Mieli okazję, by poprawić swą kondycję psychiczną i fizyczną. Dużą radość sprawiały podopiecznym zajęcia dekoupage, w których mogli realizować swe pomysły i wykazać się swymi umiejętnościami. Podopieczni i ich rodzice uczestniczyli w zajęciach z psychologiem. Były plenerowe wycieczki z przewodnikiem umożliwiające podziwianie panoramy Tatr, poznanie zabytków, tradycji górskiego regionu. Atrakcją była kąpiel w basenach termalnych, spotkanie przy ognisku i na wieczorkach regionalnych. Pozytywne wrażenie sprawiła projekcja kina 3d o górach, dająca uczestnikom możliwość duchowego przemieszczenia się w trudno dostępne tereny wysokogórskie. Osoby niepełnosprawne wyjechały z miłymi wspomnieniami, z poczuciem dowartościowania, z pozytywnymi doznaniami twórczymi. Specjaliści pomogli uczestnikom w radzeniu sobie w różnych sytuacjach życiowych. Wspólne przebywanie utrwaliło wzajemne kontakty, wzmocniło więź w grupie. Wyjazd był okazją do zmiany miejsca zamieszkania, nawiązania przyjaźni, dał możliwość do zaspokojenia potrzeb z zakresu rekreacji, turystyki i kultury. Pobyt uwrażliwił uczestników na piękno pracy twórczej i otoczenia.
Dziękujemy serdecznie Zarządowi i Pracownikom PFRON i Urzędu Marszałkowskiego za przyznanie dotacji. Życzymy pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.
Składamy serdeczne podziękowanie Pani mgr Marzenie Ustupskiej – Kaźmik z Rodziną za pomoc w realizacji projektu, Pani mgr Annie Ustupskiej – Kaźmik za koordynowanie projektem, Kadrze i Pracownikom Kompleksu Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego „Marzenie” za miłą atmosferę. Życzymy dalszych sukcesów.
W imieniu Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” – prezes Marian Gut