W dniach 17, 18, 19 maja 2024 r grupa podopiecznych Stowarzyszenia „Nadzieja” z rodzicami, opiekunem duchowym, wolontariuszami przebywała na wyjeździe integracyjnym w Starym Sączu.
W tych dniach mieszkaliśmy w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II otoczeni życzliwością dyrektora ks. Pawła Brońskiego i personelu ośrodka. Klimat tego miejsca przybliżał uczestników do wydarzeń z przed 25 lat, kiedy to przybył tam w pielgrzymce papież dziś św. Jan Paweł II w dniu 16 czerwca 1999 roku. Mieliśmy okazję zwiedzić Ołtarz Papieski z obrazami przedstawiającymi św. Kingę wtedy kanonizowaną i Papieża Polaka. Przy pięknej pogodzie mogliśmy podziwiać rozciągające się pasmo Beskidu Sądeckiego. Opiekun duchowy naszej wspólnoty o. Łukasz Drożak - redemptorysta otaczał grupę pomocą duchową. W Sali Pamięci usytuowanej w kondygnacji parterowej Ołtarza Papieskiego, gdzie w tamtym czasie znajdowała się zakrystia, oglądaliśmy zgromadzone liczne pamiątki, rekwizyty, którymi posługiwał się Ojciec Święty. W tym miejscu nasz duchowy opiekun przewodniczył modlitwie Litanii Loretańskiej do Matki Bożej, oraz interesująco opowiadał o Ojcu Świętym i Św. Kindze. Osoby uczestniczące 25 lat temu w pielgrzymce dzieliły się swymi wspomnieniami.
Wyjazd odbywał się pod tytułem „Zaradność”, toteż wszystkie działania realizowane były w tym świetle. Temat był szeroki i godny uwagi, bardzo potrzebny w życiu każdego. Zagadnienie to opracowywane było w grupach: rodzice, podopieczni. Osoby niepełnosprawne uczestniczyli w zajęciach manualnych i ruchowych pod kierunkiem terapeutki i wolontariuszek. Rodzicom temat wyjaśniał o. Łukasz. Opiekunowie osób niepełnosprawnych mieli okazję do zastanowienia się nad pytaniami: Czy jestem zaradny? Jak nauczyć się zaradności? Jak być zaradnym w życiu? Mogliśmy też poznać cechy, które charakteryzują osoby zaradne: zdecydowanie, zorganizowanie, systematyczność, rozsądek, wyobraźnia, elastyczność, odwaga, zdolności analityczne. Uczestnicy żywo dyskutowali, dzieląc się swymi doświadczeniami. Interesujące były także kazania podczas Mszy św. w sobotę i niedzielę w obchodzone Święto Zesłania Ducha Świętego. Atrakcją było zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu z wieloma zabytkowymi domami z zachowanym unikalnym rzemiosłem. W skupionych wokół ratusza drewnianych budynkach zobaczyliśmy różnorodne zakłady rzemieślnicze, o których z wielką pasją opowiadali przewodnicy. Podopieczni z opiekunami z zainteresowaniem oglądali dawną pocztę, aptekę, cukiernię, zakład stolarski, fryzjerski, krawiecki, dawne wozy strażackie, pamiątki rzemiosła artystycznego: rzeźby, obrazy. Godnym uwagi był też zwiedzany w Starym Sączu klasztor sióstr klarysek z kaplicą św. Kingi i zabytkowy rynek. Inną atrakcją był spacer w „ Bobrowisku” pod Starym Sączem z śladami obecności bobrów zamieszkujących bagniste tereny w widłach dwóch rzek – Dunajca i wpadającego do niego Popradu. Soczysta majowa zieleń, śpiewające ptaki, czyste powietrze to czynniki zachęcające do spaceru w tym terenie. Trasa powrotu do domu prowadziła wzdłuż jeziora Czchowskiego. Po wspólnej kolacji w Czchowie wyjechaliśmy autokarem do Tuchowa. W pamięci pozostaną przeżyte chwile radości, wspólnych spotkań, omawianych zagadnień, wrażeń z odwiedzanych miejsc.
Pani burmistrz Tuchowa składamy serdeczne podziękowanie za dotację z Urzędu Miejskiego w Tuchowie w kwocie 4 000 zł i członkom Rady za przekazanie kwoty 500 złotych na ten cel. Plan został wykonany, temat wyczerpany, pogoda dopisała. Pozostały miłe wspomnienia.
sekr. Stowarzyszenia „ Nadzieja” – Grażyna Gut