Loading...

To co za nami i to co przed nami

„To co za nami i to co przed nami”. Pod tym hasłem odbyło się spotkanie „Nadziei” 17.06. 2023 roku w Gromniku.

Tradycyjne spotkanie czerwcowe nie mogło się odbyć na działce stowarzyszenia ze względu na trwającą budowę Domu „Nadziei”, dlatego Klub Seniora 50 + zaprosił podopiecznych stowarzyszenia z osobami towarzyszącymi do GOK w Gromniku na spektakl teatralny pt. „Kopciuszek”. W spotkaniu integracyjnym udział wzięło 100 osób (podopieczni stowarzyszenia w liczbie 30, ich rodziny, terapeuci, członkowie Klubu Seniora 50+ działającego przy GOPS w Gromniku i zaproszone osoby niepełnosprawne z Gromnika). Wiekowo uczestnicy liczyli od 1 roku do 80 lat. Celem spotkania integracyjnego była prelekcja n/t profilaktyki z zakresu różnorodnych uzależnień i sposobach ich zapobiegania. Uczestnicy zapoznali się z wieloma problemami. Sytuacje, które nawet jeśli nas nie dotyczą powinniśmy znać, by umieć zapobiec problemom, które mogą spotkać nas, czy naszych bliskich. Pozytywnym sposobem na przeciwdziałanie różnym problemom jest przynależność do stowarzyszeń, grup, gdyż wspólnie można wiele spraw pokonać. Przykładem takich grup było spotkanie z udziałem Stowarzyszenia „ Nadzieja” z Tuchowa i Klubu Seniora 50+ z Gromnika. Przedstawiciele obu grup, oraz ich członkowie mieli okazję dokonać refleksji i zastanowić się nad pytaniem: Co daje im przynależność do danej grupy? Wszyscy jednogłośnie wyrazili pozytywne opinie i radość z udziału w takich wspólnotach. Liderzy stowarzyszenia i klubu podzielili się doświadczeniami z działalności grup, które służą człowiekowi pokrzywdzonemu przez los niepełnosprawnością, lub znajdującemu się w sytuacji przeżywania podeszłego wieku, czy nawet młodszych lat ale razem. Kwiat bez wody usycha i podobnie człowiek przez brak wzajemnych kontaktów, samotny – ginie, często uciekając się do niewłaściwego zgubnego dla niego zachowania: rozpaczy, egoizmu, uzależnień. Członkowie Stowarzyszenia „Nadzieja” dzielili się wspomnieniami i pozytywnymi przeżyciami z 31 – letniej działalności razem.

„To co za nami” jak stwierdzono to cenny czas wspólnego przebywania, rozwiązywania problemów, wspólnej troski o siebie, dającego satysfakcje z zaangażowania się dla dobra tych, którzy nie poradzą sobie w życiu sami. Czas przynależności do stowarzyszenia to zapobieganie wykluczeniu, wspólny wypoczynek, oderwanie się od szarej rzeczywistości, to wspólna radość z przebywania na spotkaniach tych zwyczajnych i okazjonalnych, także poza miejscem zamieszkania. To czas rehabilitacji fizycznej i duchowej. To pomoc płynąca z serc darczyńców wspomagających różnorodnie działalność stowarzyszenia. To współpraca w gronie wolontariuszy pomagających, a tym samym zdobywających doświadczenie z kontaktów z osobami niepełnosprawnymi ( padają często stwierdzenia, że kleryk – wolontariusz idzie w świat, czy uczeń, z pewną dozą umiejętności, ubogacenia wewnętrznego). Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, a nawet konieczni. Z wdzięcznością wspominaliśmy czas powstania stowarzyszenia dzięki inicjatywie Zgromadzenia Redemptorystów w Tuchowie, gdzie pod czułym okiem Matki Bożej Tuchowskiej, wszystko zaczęło się i trwa. To co przed nami w Stowarzyszeniu „ Nadzieja” ma już konkretny zarys w budowie Domu „ Nadziei” długo wyczekiwanego ośrodka dla osób niepełnosprawnych. Dzięki otwartym sercom darczyńców dom już jest budowany i wkrótce będzie służył, co pozwoli na dalszą działalność stowarzyszenia. To właśnie druga część tematu: „ i to co przed nami” - to perspektywa „ lepszego jutra”. Pani Joanna – pracownik socjalny GOPS działająca w Klubie Seniora w Gromniku podzieliła się własnymi spostrzeżeniami , doświadczeniem także wspólnego przebywania obfitującego w różnorodne pożyteczne tematy, a także tym jak ważny jest wkład pracy każdej osoby należącej do grupy, by działalność mogła przebiegać prawidłowo, by nie było tylko biorców, ale byli też dawcy. Wiek podeszły – ( był on w tej grupie w perspektywie – młodzi emeryci ), niesie w sobie wiele rozgoryczeń, trudnych sytuacji i dobrze jest, że ludzie zrzeszają się i wzajemnie przebywając radują się życiem, niosąc też pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna. Tym razem była to pomoc dla „ Nadziei” w postaci granego spektaklu, który był miłą atrakcją dla podopiecznych i nie tylko. Członkowie klubu sprawili wielką radość osobom niepełnosprawnym także wspólną zabawą, pod kierunkiem animatora, oraz upominkami - własnoręcznie wykonanymi bukiecikami kolorowych kwiatów. GOK był też odpowiednim miejscem wspólnej biesiady.

W tym miejscu należą się podziękowania:

 • GKRPA w Tuchowie za dotację w kwocie 1 750 złotych
 • Bogdanowi Wójcikowi dyrektorowi GOK w Gromniku za udostępnienie miejsca na spotkanie i wszelką życzliwość,
 • Joannie Tworzydło – pracownikowi socjalnemu GOPS w Gromniku za zaproszenie Stowarzyszenia „ Nadzieja”, życzliwość, czynne zaangażowanie w przebieg spotkania,
 • Dorocie Cich – terapeutce za prelekcję,
 • aktorom z Klubu Seniora 50+ za inscenizację baśni „ Kopciuszek”,
 • Firmie „ Trójka” za artykuły spożywcze,
 • Restauracji „ Pasja” w Gromniku za smaczne danie „ z rabatem”
 • członkom Stowarzyszenia „ Nadzieja” i Klubu Seniora za wspólne zaangażowanie w przebieg spotkania, troskę o stoły,
 • wszystkim niewidzialnym za zaangażowanie w to miłe spotkanie.

Dziękujemy serdecznie!

Spotkanie pozostawiło uczestnikom miłe wspomnienia, dozę terapii i zapamiętany morał z baśni o Kopciuszku, że szczęście jest zawsze możliwe, mimo trudnych sytuacji, które przeżywamy w życiu.

Sekretarz Stowarzyszenia „Nadzieja” - Grażyna Gut

Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku Spotkanie w Gromniku

Archiwum

Możesz nas wesprzeć

Dziękujemy Państwu za różnorodną pomoc: modlitwę, pamięć, empatię, wsparcie finansowe bieżącej oraz przyszłościowej działalności stowarzyszenia.

Podaruj nam 1,5% podatku

Możliwość wsparcia działalności Stowarzyszenia „Nadzieja” przez wpłaty 1,5 % podatku dochodowego.

Przelew tradycyjny

 • Bank: PKO BP oddział Tuchów
 • Numer konta: 56 1020 4955 0000 7102 0055 5235
 • Adres: ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów
 • Odbiorca: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja
 • Tytuł: darowizna na cele statutowe fundacji

Prosimy o pomoc w budowie Domu „Nadziei”

 • Bank: BS w Bieczu
 • Numer konta: 66 8627 0001 2023 9004 0849 0001
 • Tytułem: Na budowę ośrodka

Weź udział w naszych zbiórkach

Organizujemy cykliczne zbiórki.