Loading...

Razem bardziej szczęśliwi

10 Październik 2020

Grupa podopiecznych stowarzyszenia ze swymi rodzicami, rodzeństwem i wolontariuszami przebywała na wyjeździe integracyjnym, realizując zadanie publiczne p.n. „ Razem bardziej szczęśliwi”.

Wyjazd wspólny został szczególnie doceniony po długotrwałym pobycie osób niepełnosprawnych w domach, ze względu na pandemię koronawirusa. Obecny czas pozwolił na odpowiednią liczebność grupy, niemniej jednak wymagał od uczestników obostrzeń do, których dostosowaliśmy się. Radość wspólnego spotkania była wielka i jak sama nazwa mówi poczuliśmy się razem bardziej szczęśliwi. Podróż autokarem przebiegała w malowniczym naszym terenie Pogórza Ciężkowickiego do Beskidu Sadeckiego w pięknej jesiennej, słonecznej aurze. Program został zrealizowany przez ukazanie piękna naszego regionu. Celem podróży było zwiedzanie Gospodarstwa Pasiecznego w Stróżach koło Grybowa, powstałego w 1973 roku jako rodzinnej firmy, utworzonej przez osoby zafascynowane życiem pszczół. Teren „ Sądeckiego Bartnika” zachwycał różnorodnością atrakcji. Zwiedziliśmy Muzeum Pszczelarstwa z zabytkowymi ulami, rzeźbami św. Ambrożego – patrona pszczelarzy, św. Izydora – patrona rolników i św. Franciszka symbolizującego troskę o drugiego człowieka, zwłaszcza ubogiego i o zwierzęta. Zaczerpnęliśmy wiedzy od pani przewodnik – terapeutki o życiu pszczół i produkcji miodu. Zainteresowanie było tym większe, że w każdym roku od 28 lat pszczelarze z Tuchowskiego Koła Pszczelarzy obdarzają niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia „ Nadzieja” miodem. Dowiedzieliśmy się także, że pszczoła na łyżeczkę miodu pracuje całe swe życie, że pszczoły cały czas pracują, że należy je chronić i bronić. Uroczą atrakcją był Zwierzyniec z konikami huculskimi, kucykami, osłami, kozami i ptactwem domowym. Miłym punktem programu był odpoczynek w Restauracji „ Bartna Chata”, o nastrojowym wnętrzu odzwierciedlającym klimat starodawnej karczmy, gdzie przygotowano dla nas smaczny obiad, oraz wyborne aromatyczne ciasto miodowe. Dalszym miejscem wycieczki było Muzeum Przyrodnicze Im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Muzeum ma swoją historię zapoczątkowaną przez w/w inicjatorów, wielkich miłośników fauny i flory Pogórza Ciężkowickiego, którzy przekazali pokoleniom swój wielki dorobek życia w tym kierunku. W muzeum osoby z niepełnosprawnościami chętnie i z wielkim zainteresowaniem oglądali eksponaty przedstawiające zwierzęta, ptaki, motyle, płazy i gady występujące w naszym regionie. Uczestnicy oglądnęli też film o legendach Skamieniałego Miasta, oraz o florze i faunie występującej w rzece Białej. Wyjazd był bardzo korzystny dla podopiecznych stowarzyszenia i ich rodziców, którzy radowali się z przebywania z sobą nawzajem w gronie przyjaciół -wolontariuszy duchownych i świeckich. Wspólne spotkanie pozostawiło miłe wspomnienia, było ważną regeneracją psychiczną i fizyczną.

Składamy serdeczne podziękowanie Urzędowi Miejskiemu w Tuchowie za udzieloną dotację, darczyńcom i wolontariuszom duchownym: ojcu opiekunowi, klerykom WSD w Tuchowie współpracującym z „ Nadzieją” i wolontariuszom świeckim. Osobom przyjmującym nas dziękujemy za miłą atmosferę i wszelkie dobro.

Archiwum

Możesz nas wesprzeć

Dziękujemy Państwu za różnorodną pomoc: modlitwę, pamięć, empatię, wsparcie finansowe bieżącej oraz przyszłościowej działalności stowarzyszenia.

Podaruj nam 1,5% podatku

Możliwość wsparcia działalności Stowarzyszenia „Nadzieja” przez wpłaty 1,5 % podatku dochodowego.

Przelew tradycyjny

  • Bank: PKO BP oddział Tuchów
  • Numer konta: 56 1020 4955 0000 7102 0055 5235
  • Adres: ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów
  • Odbiorca: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja
  • Tytuł: darowizna na cele statutowe fundacji

Prosimy o pomoc w budowie Domu „Nadziei”

  • Bank: BS w Bieczu
  • Numer konta: 66 8627 0001 2023 9004 0849 0001
  • Tytułem: Na budowę ośrodka

Weź udział w naszych zbiórkach

Organizujemy cykliczne zbiórki.