Pod tym wymownym tytułem dnia 16 lipca 2022 roku odbyło się spotkanie integracyjne Stowarzyszenia „Nadzieja” w Ośrodku Rekreacji „Dolina Białej” u Państwa Sajdaków. Uczestnikami spotkania były osoby z niepełnosprawnościami – podopieczni Stowarzyszenia „Nadzieja”, ich rodzice, wolontariusze, terapeuci.
Nastrój pogodnego, ciepłego popołudnia sprzyjał miłemu spotkaniu z wieloma atrakcjami. Ważnym punktem programu była możliwość przemyślenia ważnych spraw, z którymi spotykamy się bezpośrednio, lub pośrednio. Temat spotkania skłaniał uczestników do przemyślenia zagadnień związanych z wytrwałością. Człowiek jest niejednokrotnie słaby fizycznie i wiele problemów go przerasta, ale jeżeli będzie wytrwały w dążeniu do celu, może wiele osiągnąć. Od człowieka zależy, czy chce się leczyć, czy chce wyjść z danego nałogu. Nałogów w życiu spotykamy wiele i ważne jest, by wiedzieć, gdzie szukać pomocy w tym zakresie.
Najczęściej spotykane nałogi to problemy alkoholowe, narkomania. One nie dotyczą można powiedzieć naszego stowarzyszenia, ale warto wiedzieć jak zaradzić w danej sytuacji, gdy ktoś z otoczenia zmaga się z problemem. Sprawy te na spotkaniu omawiała terapeutka. Ważna jest systematyczna praca nad sobą, wytrwałość, dostosowanie się do wskazań terapeuty, rozwój osobisty, pokonywanie przeszkód, determinacja w dążeniu do celu, wysiłek, edukacja, aktywność na rzecz innych – to wielka pomyślność i droga do sukcesu – tłumaczyła terapeutka. Wytrwałość pomimo trudności zmienia charakter człowieka. Wytrwałość w czynieniu dobra opłaca się. Wytrwałość to cecha nabyta, co oznacza, że możemy ją rozwijać, wzmacniać, doskonalić. Rodzice dzieci niepełnosprawnych spotykają się też z innego rodzaju problemami, uzależnieniami opiekuńczymi , które trwają ciągle, a które są niezbędne dla ich dzieci. Na te uzależnienia też trzeba zwrócić uwagę, by opiekunowie mogli pozytywnie funkcjonować. Tu ważny jest odpoczynek, opieka na przemian z członkami rodziny, jeżeli jest możliwa. Potrzebne są ośrodki świadczące opiekę wytchnieniową. Ważne są wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, zmiana środowiska, poprawa kondycji. Rodzic w tym przypadku , mimo, że jest w starszym wieku nie jest zwalniany z czynienia funkcji opiekuńczych, a sam niejednokrotnie też opieki potrzebuje. Stowarzyszenia skupiające osoby niepełnosprawne i ich rodziców wzajemnie się wspomagają i mają też pomoc od strony wolontariuszy. Tu należy się wdzięczność rodzicom, że umożliwiają swym sprawnym dzieciom udział w wolontariacie.
Duże znaczenie ma współpraca stowarzyszeń z terapeutami. Stowarzyszenia dają też wsparcie rodzicom osób niepełnosprawnych przez wzajemny kontakt, liczne spotkania. Tak działa też Stowarzyszenie „ Nadzieja”. Znaczną pomoc duchową świadczy stowarzyszeniu zgromadzenie redemptorystów. Liczne homilie, dyskusje, wzmacniają duchowo, nadają sens trudnym sytuacjom w świetle wiary w Boga. Rodzicom często brak sił fizycznych, ale wiedzą, że muszą być silni duchowo i ich wytrwałość czyni wielkie rzeczy dla dobra osób, które ze względu na swą niepełnosprawność nie poradzą sobie w życiu same. Ciągła rehabilitacja swojego dziecka, często już dorosłego, to wielka wytrwałość rodzica, często nie widać rezultatów, choć one zawsze są. Omawiane ważne tematy związane z tematem spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rodzice osób niepełnosprawnych zostali dowartościowani przez terapeutkę, a to ważny czynnik w ich życiu. Tu trzeba trzeźwego myślenia, by pomóc swym dzieciom. Jak trudne życie miałyby dzieci chore, upośledzone, gdyby rodzice ich pogrążali się w nałogu np. alkoholowym. Osoby niepełnosprawne na spotkaniu miały też swój czas na naukę wytrwałości. Dla nich druga terapeutka przygotowała tematyczne kolorowanki, które wymagały skupienia i wytrwałości, by prace były udane. Osoby te bardzo starały się wykazać swymi umiejętnościami, za swe prace zostały dowartościowane nagrodami.
Miłe spotkanie w Ośrodku Rekreacji „Dolina Białej” obfitowało w atrakcje. Radość osobom niepełnosprawnym sprawiała przejażdżka bryczką z dorodnymi konikami i zabawy z wolontariuszami, wśród nich jedną z Ukrainy, która zaangażowała się w wolontariat „Nadziei”. Rodzice mieli czas na swoje spotkanie rozmowy, dyskusje na temat omawianych problemów. Wspólne spotkanie przy kawie, cieście, grillu było oczekiwane, przyjemne i bardzo potrzebne. Zadanie p.n.
„Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy” wypadło pomyślnie i pozostawiło miłe wspomnienia. Dziękujemy GKRPA za dotację, terapeutkom za przybliżenie tematu, właścicielom Ośrodka Rekreacji „Dolina Białej” za życzliwość i miłe przyjęcie.
Sekretarz Stowarzyszenia „Nadzieja” – Grażyna Gut