Maryja uczy miłości w służbie życiu

Chętni członkowie Stowarzyszenia „ Nadzieja” przybyli w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej do Bazyliki, by uczestniczyć w Mszy św. podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Hasłem tegorocznego odpustu są słowa: „ Maryjo naucz nas życia w mocy Bożego Ducha”, a hasłem tego dnia, były słowa: „Maryja uczy miłości w służbie życiu”.

O godzinie 11 – tej na dziedzińcu sanktuaryjnym przy kaplicy polowej rozpoczęła się Msza św. z udziałem osób chorych, starszych i niepełnosprawnych, ich opiekunów, służby zdrowia oraz pracowników Caritas i DPS - ów pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej JE. bpa Andrzeja Jeża, który skierował kazanie do licznie przybyłych pielgrzymów. Ks. Biskup podkreślił, że człowiek pragnie czcić Maryję na różny sposób, np. wykonując w domu ołtarzyki, budując kapliczki, wznosząc sanktuaria maryjne. W tuchowskim Sanktuarium Maryja od wieków odbiera cześć, wypraszając ludziom u Boga potrzebne łaski, cudowne uzdrowienia duszy i ciała. W kazaniu do wiernych ksiądz biskup podkreślał, że Maryja broni każdego życia i my możemy czuć się jej dziećmi od chwili poczęcia. Maryja pomaga nam zrozumieć cierpienie. Człowiek nie potrafi niejednokrotnie zrozumieć dlaczego cierpi, dlaczego cierpią niewinni. Cierpienie jednak jest konieczne, by wielu błądzących odnalazło drogę do Boga. Cierpienie jest okazywaniem miłości bliźniemu – kontynuował kaznodzieja. Maryja uczy miłości w tym, co ma tak wielkie znaczenie: w służbie życiu. Przed błogosławieństwem nastąpiło przejście wokół bazyliki w procesji eucharystycznej. Pielgrzymi udali się następnie do bazyliki przed cudowny obraz Matki Bożej Tuchowskiej. Chętni mogli powierzać Maryi osobiste intencje przechodząc wokół ołtarza. Chorzy odchodzili umocnieni duchowo, z sercem przepełnionym radością z możliwości udziału dzięki swym opiekunom w tej doniosłej uroczystości. Tradycyjnie mogli też udać się do licznych kramów odpustowych i posilić swe ciało w jadalni pielgrzyma. Mogli odpocząć w klasztornej „ Betani” i kawiarence „ Pod Różą” oraz zwiedzić wiele godnych uwagi miejsc.

Przy bazylice odbywa się loteria fantowa pod hasłem: „ Blask dobra” zorganizowana przez Stowarzyszenie „ Nadzieja”. Rozprowadzana też jest publikacja: Wiersze – Grażyny Gut jako cegiełka na budowę Ośrodka Opiekuńczo – Mieszkalnego im. Dzieciątka Jezus w Tuchowie.

W Tuchowie


chwilowka